Final Fantasy XV

Final Fantasy XV (PS4)

 • Producent: Square Enix
 • Wydawca: Square Enix
 • Polski dystrybutor: Cenega Poland
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Gatunek: RPG, jRPG
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Obraz 3D: Nie
 • Premiery
 • Świat: 29.11.2016
 • Europa: 29.11.2016
 • Polska: 29.11.2016
 • PEGI 16
 • Przemoc

8.9

-
169 posiadaczy gry
74% średnia ukończenia
58 ukończyło

Final Fantasy XV to japoński RPG akcji, stworzony w oparciu o otwarty świat. Deweloperem i wydawcą gry jest Square Enix. Gra opowiada historię księcia Noctisa Lucis Caelum, który wraz ze swoimi przyjaciółmi dowiaduje się o ataku na królestwo Lucis i śmierci króla Regisa w trakcie swojej podróży po świecie Eos. Te traumatyczne dla bohatera wydarzenie jest początkiem jego długiej wędrówki w kierunku spełnienia pradawnej przepowiedni. Final Fantasy XV pierwotnie powstawało jako Final Fantasy Versus XIII na konsolę PS3.

Po nieudanej próbie stworzenia Final Fantasy versus XIII, Square Enix w 2013 roku pokazało swój projekt ponownie już jako Final Fantasy XV. Pierwotnie gra miała dwóch reżyserów - Tetsuyę Nomurę oraz Hajimę Tabatę. Ostatecznie po kilku miesiącach zawirowań, reżyserem gry został sam Hajime Tabata, do którego dołączyli Kazushige Nojima (scenariusz), Yusuke Naora (warstwa artystyczna) i Yoko Shimomura (ścieżka dźwiękowa).

Fabuła

Akcja Final Fantasy XV dzieje się w świecie Eos, który podzielony jest na trzy kontynenty - Niflheim, Lucis oraz Accordo. Lucis leżące w północno-wschodniej części Eos ma w swoim posiadaniu tajemniczy Kryształ, który jest podarkiem od żyjącym niegdyś na Eos bóstw. Władzę nad kryształem sprawują królowie rodu Caelum za pomocą Ring of Lucis. Accordo leży na południowym kraju kontynentu i powstało po zrzeszeniu kilku nacji handlowych. W momencie rozpoczęcia gry, Accordo pozostaje pod okupacją Niflheim, imperium, które postanowiło podbić całe Eos i królestwo Lucis jest ostatnim, które stawia im opór, broniąc się za pomocą elitarnej jednostki Kingsglaive oraz mocy Kryształu i sił witalnych króla Regisa. Na krótko przed rozpoczęciem gry, Niflheim atakuje za pomocą zdrady stolicę królestwa Lucis - Insomnię. Wydarzenia z tego wątku poznajemy w filmie Kingsglaive: Final Fantasy XV.

Gra rozpoczyna się w momencie w którym główny bohater - Noctis Lucis Caelum wraz ze swoimi przyjaciółmi - Prompto Argentum, Gladio Amicitią oraz Ignisem Scentia są w drodze na ślub Noctisa z wyrocznią, a jednocześnie przyjaciółką z dzieciństwa Noctisa i jego miłością - Lunafreyą Nox Fleuret. Jednak w pobliżu Hammerhead psuje się ich samochód i są zmuszeni do zatrzymania się w warsztacie Cida, gdzie poznają jego adoptowaną córkę - Cidney. Gdy udaje im się wyruszyć dalej, dowiadują się z wiadomości o ataku na Insomnię, upadku królestwa Lucis i śmierci króla Regisa. Krótko po tym, grupa spotyka zaufanego człowieka rodziny królewskiej - Cora Leonisa, który informuje ich, że muszą wyruszyć w wędrówkę po grobowcach dawnych królów w celu odzyskania ich oręża, co ma pozwolić uratować kryształ i jednocześnie Eos, spełniając tym samym pradawną przepowiednię.

Rozgrywka

Final Fantasy XV jest japońskim RPG-iem akcji osadzony w otwartym świecie w którym wykonując zadania związane bezpośrednio z fabułą, możemy zajmować się także pobocznymi zleceniami. Dostępne są zarówno łowy na silniejsze formy potworów, jak i misje w których musimy odnaleźć wymagany do ukończenia zadania przedmiot. W trakcie eksploracji towarzyszą nam przyjaciele Noctisa, którzy sterowani się w pełni przez SI. Podobnie jest w walce, która jest inspirowana serią Kingdom Hearts i pozwala w trakcie niej swobodnie się poruszać oraz atakować przeciwników z dowolnej strony. Gracz otrzymuje możliwość korzystania z takich umiejętności jak Warp Attack, wykonywania uników w trakcie walki jeśli mamy odpowiednią ilość MP, a także wykonywanie łączonych technik specjalnych z naszymi towarzyszami. W późniejszym etapie gry otrzymujemy także możliwość korzystania z ataku Armiger. Oprócz tego gra oferuje nam standardowe ataki, ciosy specjalne, uniki oraz magię, którą wcześniej musimy stworzyć w menu po zdobyciu odpowiednich elementów. Walka co prawda toczy się w czasie rzeczywistym, ale w opcjach gry znajdziemy możliwość włączenia klasycznego trybu wait w którym gra jest pauzowana na czas wydawania komendy. W grze pojawiają się również summony pełniące ważną rolę fabularną. Ich przyzywanie nie jest możliwe w dowolnym momencie. Gdy jesteśmy w tarapatach i spełniamy określone warunki, summon może zaoferować graczowi swoją pomoc.

Poza walką możemy swobodnie eksplorować otwarty świat naszpikowany pobocznymi aktywnościami w postaci wyścigów Chocobo, automatowej gry Justice Monster Five, obstawiania walk potworów w Totomostro oraz łowienia ryb, które jest związane z umiejętnością specjalna Noctisa. Pozostali bohaterowie także takie posiadają - Ignis odpowiada za gotowanie, Prompto robi zdjęcia, a Gladio może znaleźć na mapie świata przedmioty. Po mapie poruszamy się albo na piechotę, albo możemy jeździć Chocobo i Regalią. W tym drugim przypadku podróż możliwa jest jedynie po drogach lub w postaci szybkiej podróży do celu.

Warstwa techniczna

Final Fantasy XV stworzone zostało na silniku Luminous, który został stworzony przez Square Enix na potrzeby ich największych gier. Tytuł powstawał razem z silnikiem i jego kolejne iteracje były pokazywane światu wraz z postępami w pracach nad grą.

Final Fantasy XV działa w rozdzielczości 1080p i 30 klatkach na sekundę. Tytuł w pełni wspiera PlayStation 4 Pro, oferując względem standardowej wersji większą płynność rozgrywki (bez większych spadek płynności animacji), większy dystans rysowania obiektów na mapie świata, lepsze filtrowanie tekstur oraz efekty alpha. Dodatkowo gra skaluje się do rozdzielczości 4K jeśli posiadamy odpowiedni telewizor, a także obsługuje technologię HDR.

Dodatkowa zawartość i wydania specjalne

Premierowy nakład Final Fantasy XV oferował dodatkową zawartość w postaci miecza Masamune, skórkę dla naszego pojazdu "Platinum Leviathan" oraz dodatkowy strój dla Noctisa "Royal Rainment". Poza zwykłym wydaniem, dostępna była także edycja specjalna do której dołączono steelbook z rysunkiem Yoshitaki Amano oraz filmem na Blu-ray - Kingsglaive: Final Fantasy XV. Najdroższą i dostępną wyłącznie w sklepie Square Enix edycją było wydanie kolekcjonerskie w którym znajdowały się poza grą następujące rzeczy:

 • Steelbook z rysunkiem Brotherhood
 • Artbook w twardej oprawie z 192 stronami
 • Film Kingsglaive: Final Fantasy XV w steelbooku
 • Statuetkę Noctisa firmy Play Arts Kai
 • Dodatkową zawartość do wykorzystania w grze (Travel Pack, Camera Kit, Angler Set, Gourmand Pack) oraz DLC z zawartością preorderową (Masamune, Royal Rainment, Platinum Leviathan)

Square Enix zapowiedziało także przepustkę sezonową do Final Fantasy XV w której skład wejdzie aż sześć dodatków. Trzy z nich pozwolą nam poznać więcej historii ze świata Eos, gdyż wcielimy się w nich w Gladiolusa, Ignisa i Prompto. Oprócz tego dostać mamy trzy dodatki z nową zawartością - Holiday Pack, Booster Pack oraz Expansion Pack. W skład jednego z dodatków wejść ma sieciowy tryb kooperacyjny dla czterech osób w którym zespół deweloperski chce umieścić opcję tworzenia własnych postaci gracza. Zapowiedziano także ciągłe wspieranie gry aktualizacjami. W jednej z nich dostaniemy opcję towarzystwa kilku dodatkowych postaci - Cora, Aranea'ę i Iris.

Recenzja: Final Fantasy XV (PS4)
Recenzja: Final Fantasy XV (PS4)

Fani serii Final Fantasy czekali ponad dziesięć lat na projekt pierwotnie nazywany Final Fantasy Versus XIII, który trzy lata temu poznaliśmy na nowo jako Final Fantasy XV (PS4). Mimo że przez większość tego czasu gra była zamrożona, to jednak oczekiwania były ogromne. Nowy Fajnal na szczęście je spełnia i z miejsca staje się idealną produkcją dla osób, które chcą zacząć przygodę z tą serią.

Final Fantasy XV (PS4)
Final Fantasy XV (PS4)

“A Final Fantasy for Fans and First Timers”. Taki napis wita nas przy każdym uruchomieniu gry. Jak udało się okiełznać, tak cholernie trudne wyzwanie Square Enix? Zapraszam do mojej recenzji jednej z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat.

>>

Najciekawsze aktualności Final Fantasy XV

Final Fantasy XV - nowe informacje o marcowej aktualizacji
Final Fantasy XV jeszcze w tym miesiącu otrzyma zapowiadaną jakiś czas temu aktualizację, która między innymi poprawić ma doznania płynące z 13 rozdziału gry. Dzięki rozmowie z deweloperem jaką przeprowadził GameInformer wiemy już, czego możemy oczekiwać po aktualizacji.
Final Fantasy XV. Episode Gladiolus z nowymi wideo
Final Fantasy XV wkrótce zaoferuje graczom kolejne doznania, stworzone specjalnie przez Square Enix by wspierać grę po premierze. Episode Gladiolus to pierwsza paczka dodatków, które obiecano przed premierą gry. Square pokazało nam oficjalny zwiastun, a dodatkowo mamy także 15 minut rozgrywki.
Final Fantasy XV. Tak gra wyglądać będzie na PC
Final Fantasy XV pojawiło się w sprzedaży pod koniec listopada zeszłego roku. Od tego momentu, gra Square rozeszła się w ponad 6 milionach sztuk, co okazuje się wynikiem znacznie lepszym niż pierwotnie zakładano. Ale na tym japońska firma nie poprzestaje.
Final Fantasy XV wczoraj otrzymało aktualizację 1.05, która wprowadza obiecany dawno temu tryb w który na PS4 Pro gra działać ma w maksymalnie 60 klatkach na sekundę. Czy działa? Przekonajmy się.
Final Fantasy XV nie zakończyło się na wydaniu gry i nadchodzą miesiące pełne wsparcia popremierowego. Mamy zwiastun wiosennych dodatków.
Final Fantasy XV miało na barkach olbrzymie oczekiwania, które grze udało się spełnić, chociaż nie bez (zasłużonej) krytyki niektórych jej aspektów. Niektórzy mogli zastanawiać się jednak, czy gra się zwróci i czy Square coś na niej zarobi. No i znamy już odpowiedź.
Dodaj wątek

Dyskusje (4 wątki)

Trofea MLB The Show 17

MLB The Show 17
 • Platyna 1
 • Platyna 6
 • Platyna 5
 • Platyna 20
 • | Razem: 32

ReklamaReklama

Miesięcznik PSX Extreme

Najnowsze w Bazie gier

zamknij [x]
Informujemy, że strona www.pssite.com korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.