Publicystyka Daniel Stroński
18.06.2017
Najlepsze gry dla dziecka na PS4
Najlepsze gry dla dziecka na PS4

Zapoznanie swojej pociechy z grami nie powinno być oparte wyłącznie na klasyfikacji wiekowej PEGI. Zebraliśmy najlepsze produkcje dla młodszych graczy.

Ratchet & Clank

Jeśli chcemy wciągnąć dzieciaka w gry wideo, najlepiej zacząć tam, gdzie sami zaczynaliśmy – od kolorowych platformówek z pierwszego i drugiego PlayStation. Odświeżoną trylogię Crasha Bandicoota dostaniemy pod koniec tego miesiąca, ale jest inny „powrót” wielkiej marki – z Lombaksem i jego robocikiem.

Ratchet & Clank opowiada na nowo historię wielkiej przygody pary bohaterów, a przy tym korzysta ze współczesnych rozwiązań i możemy zapomnieć o drętwym sterowaniu z oryginału czy kiepskiej pracy kamery. Przepiękne, różnorodne planety oraz arsenał potężnych (i zabawnych!) broni korzysta z kilkunastu lat dorobku tej rewelacyjnej serii, tworząc wyjątkową ucztę dla każdego, w tym młodszego gracza. Do tego bardzo to całkiem długa uczta, bo po przejściu całości (~8-10 godzin) pozostaje nam seria wyzwań i znajdźki.

 • PEGI: od 7 lat
 • Liczba graczy: 1
 • Polonizacja: Pełna
 • Cena: 80-90 zł w pudełku, 145 zł w PS Store (99 zł do 22.06)

 

Valiant Hearts: The Great War

Szczerze – nigdy bym nie sądził, że z czystym sercem będę mógł polecić grę edukacyjną. No, w sumie to przygodówkę, ale zrobioną w taki sposób, że każdy się wzruszy i pobawi, ale też wchłonie wiedzę na temat pierwszej wojny światowej.

Wielka wojna była brutalna, ale też nudna z powodu ciągłego siedzenia w okopach. Artyści z Ubisoft Montpellier osadzili tam jednak kilka historii tak wyrazistych postaci, że nie da się nie uronić łzy podczas poznawania ich dziejów. Mało tego, produkcja naszpikowana jest ciekawostkami podanymi w tak przystępny sposób, że idealnie sprawdziłaby się w roli interaktywnej lekcji historii. Bawi i uczy – w końcu udało się stworzyć coś, co rzeczywiście spełnia oba warunki.

 • PEGI: od 12 lat
 • Liczba graczy: 1
 • Polonizacja: Napisy
 • Cena: 59 zł w PS Store

 

Rayman Legends

Możecie pamiętać Raymana jako platformera w trzech wymiarach, lecz współczesne Rayman Legends pokochacie nawet w 2D. Bo czego tu nie kochać? Mamy piękną i idealnie płynną oprawę, doskonałą platformową rozgrywkę i emocjonujące poziomy pełne niebezpieczeństw.

Boli Was nieobecność poprzedniczki Rayman Origins, która była utrzymanej w tym samym tonie, ale nie pojawiła się na PS4? Spokojnie, znalazły się tutaj dodatkowe „zremiksowane” poziomy z tamtej gry, a do tego wszystko dopracowano i dopięto na ostatni guzik, więc pełniejszego wydania Raymana 2D nie znajdziecie. Lokalna kooperacja urozmaica zabawę, lecz trzeba pamiętać o dość wysokim poziomie trudności... ale przecież nie będziemy otaczać dziecka wyłącznie banalnie prostymi grami, prawda?

 • PEGI: od 7 lat
 • Liczba graczy: 1-4
 • Polonizacja: Napisy
 • Cena: 60-70 zł w pudełku, 124 zł w PS Store

 

Seria Skylanders

Seria Skylanders jako pierwsza wymyśliła, by postacie do kolorowego platformera sprzedawać oddzielnie jako prawdziwe figurki i przenosić je do świata gry, stawiając na specjalnym portalu. Oczywiście bohaterów jest cała masa i za każdego trzeba zapłacić, ale nie należy bać się bariery cenowej. Z wyjątkiem jednej-dwóch poprzednich części, resztę odsłon serii można dostać za grosze, szczególnie szukając okazji na używane kolekcje, których pozbywają się starsi gracze. Poza tym figurki i portale działają z każdą późniejszą częścią!

Jakiś czas temu przygotowaliśmy specjalny poradnik zakupowy dla serii Skyladers

Spyro i cała ekipa zabawnych stworków zaprasza do kolorowego świata! Każda odsłona to zresztą nowa mechanika i tak w SuperChargers dostajemy samochodziki i wyścigi niczym w Crash Team Racing, a Trap Team pozwala łapać przeciwników do specjalnych kryształów i nimi grać. Do tego całość uzupełnić można netfliksowym serialem Skylanders Academy z polskim dubbingiem, gdzie gościnne wystąpienie zaliczył Crash Bandicoot!

 • PEGI: od 7 lat
 • Liczba graczy: 1-2
 • Polonizacja: Napisy
 • Cena: 50-70 zł za zestaw startowy wcześniejszych części, 160-200 zł za najnowszy; postacie i pojazdy w rozmaitych cenach
gry dla dzieci minecraft playstation 4 ratchet & clank