6776V

Sony kastruje PlayStation Now - od teraz usługa tylko na PS4 i PC

Tagi: playstation 3 playstation now playstation vita PS Now ps vita

Sony kastruje PlayStation Now - od teraz usługa tylko na PS4 i PC

Telewizory Sony i Samsunga, odtwarzacze Blu-Ray, pozostałe konsole PlayStation... zapomnijcie, że ten sprzęt przyda Wam się do PS Now. Streaming gier zostaje mocno ograniczony.

PlayStation Now to usługa, której subskrybenci mają dostęp do szerokiej oferty gier z PlayStation 3. Tytuły te są streamowane za pośrednictwem Internetu na różne urządzenia i do tej pory wystarczył choćby odpowiedni telewizor Sony oraz pad DualShock 3, by móc cieszyć się największymi hitami ubiegłej generacji.

Uncharted 3, Tomb Raider, Borderlands i inne gry dołączają do europejskiego PlayStation Now

PlayStation Now dostępne jest w USA i Europie (w Polsce jeszcze nie) i oferta jest stale poszerzania, jednak właśnie ogłoszono ogromne ograniczenie. Od 15 sierpnia tego roku PS Now odpalimy wyłącznie na PS4 i PC. Wsparcie tracą więc następujące platformy:

  • PlayStation 3,
  • PS Vita i PlayStation TV,
  • Wybrane modele telewizorów Sony Bravia,
  • Wybrane modele odtwarzaczy Blu-Ray od Sony,
  • wybrane modele telewizorów Samsung.

Sony tłumaczy to posunięcie chęcią lepszego wsparcia dla pozostałych dwóch platform, a jeśli komuś się nie podoba, to może poczekać, aż skończy się subskrypcja i jej nie wznawiać. Czyżby trzeba było ciąć koszty, bo usługa nie jest tak popularna jak zakładano?

Źródło: PlayStation Blog

Podoba ci się tekst? Podziel się nim!

Komentarze (36) Skomentuj

Poziom: 22
Michał Kamil Terebus dodano: 16.02.2017, 06:42
Kto wam to tłumaczył? Wsparcie tracą wybrane tv sony i WSZYSKIE tv samsung, nie wybrane.
Poziom: 39
voic3d dodano: 16.02.2017, 07:31
To ludzie specjalnie pokupowali TV, by grać w gry i trach !
Teraz do tego muszą dokupić konsolę.

Nieźle.
Poziom: 57
Germanos dodano: 15.02.2017, 22:39
Bardzo zaskakujące posunięcie i z chęcią czekam na jakieś informacje od analityków czy samego SONY. Praktycznie zabijają pomysł...nie żebym płakał z tego powodu, stacjonarne konsole for life.
Dla przypomnienia:

Jedynym sensownym posunięciem teraz jak dla mnie jest wrzucenie tego w PS+, by przekonać do abonamentu jeszcze trochę wincyj ludu. Edytowano 2 razy. Ostatnio: 15.02.2017, 22:40
Poziom: 37
kristoffer1979 do Germanos dodano: 15.02.2017, 22:46
Skoro połowa posiadaczy PS4 płaci abonament dla multi to wątpię żeby nakłonili kogoś z drugiej połowy dla starych gier. Nawet jak pojawi się w Plusie to nie wierzę, że w tym samym pakiecie cenowym. Sony już dawno temu wspominało o różnych cenowo abonamentach, ale temat ucichł.
Poziom: 38
mravg do Germanos dodano: 15.02.2017, 23:05
plus za obrazek :D
wrzucenie tego do PS+ mialo by marny sens, z racji ograniczonej dostepnosci.
Bo zakladam ze polaczenie tych abonamentow mialo by skutkowac tym ze nie bylo by juz miesiecznych gier a pewnie jakies gry gracze dostawali by w ramach PS+ ale dostepne w PS Now.
Poziom: 44
kain do Germanos dodano: 16.02.2017, 07:46
I kasę którą pompowali w Now niech lepiej zainwestują w poprawę jakości swojej infrastruktury sieciowej i działania sklepu - lepiej na tym wyjdą
Poziom: 37
kristoffer1979 dodano: 15.02.2017, 22:35
Chyba nie udaje się przekonać ludzi do takiej formy grania. I bardzo dobrze. Hasło "przeszłość to streaming" to mrzonki i pobożne życzenie korporacji.
Poziom: 26
Parker84 do kristoffer1979 dodano: 16.02.2017, 08:22
Jest jeszcze za wcześnie. Może przy następnej generacji model cyfrowy zacznie wygrywać, ale teraz jest jeszcze za dużo ludzi ceniących niśniki fizyczne.
Poziom: 18
Ortalion dodano: 16.02.2017, 08:57
Wiele bym dał by ta usługa była dostępna w Polsce. Niestety nie miałem PS3 a chętnie ograłbym klasyki jak chociaż by RDR czy civilzację z kumplem :)
Poziom: 25
KamiLLenTe dodano: 15.02.2017, 23:15
Haha, i bardzo dobrze. Teraz tylko czekać aż przestanie w ogóle istnieć. :D #niewypał
A ile osób już przewidywało śmierć konsol... ;)
Poziom: 32
c3urny do KamiLLenTe dodano: 16.02.2017, 00:11
Jesli tylko streamowaliby bezproblemowo i w dobrej cenie gry z ps4 a nie stare ps3 i kazdy mialby dostep do dobrego internetu to konsole szybko przestalyby istniec. Wystarczy spojrzec na branze muzyczna i filmowa.
Poziom: 38
mravg do c3urny dodano: 16.02.2017, 00:39
troche zbytnio upraszczasz.
Powiem tak kto nie ryzykuje ten nie ma.
Sony podjelo ryzyko idac w streaming ktory korzystny jest tylko dla nich i wydawcow (brak piractwa, eliminacja rynku wtornego - a dla wielu ciagle pudelko >>> cyfra).

Ale zauwaz ze streaming gier wymaga wiecej niz streaming filmow czy muzyki. Pomijajac juz to ze za czasow onlive bardziej wymagajace gry byly obslugiwane 1 na maszyne, to dochodzi jeszcze odpowiednie walczenie z lagami bo w wypadku gier nie zrobisz po prostu buffora ktory mozna dostosowac do predkosci łącza.

Kolejna rzecz to ceny - spojrz na komenatrze serwisow zagranicznych czy sam blog PS gdzie uzytkownicy pisza ze cena w stosunku do zawartosci w opinii wielu nie byla korzystna.

I nie zrozum mnie zle pisalem o tym wielokrotnie to wlasnie OnLive pozwolilo mi wrocic do grania - wiec doceniam idee. Ale moim zdaniem dalej na chwile obecna streaming to nisza, i raczej mimo paru dostepnych uslug nie widze zeby mialo sie to szybko zmienic.
Edytowano 1 raz. Ostatnio: 16.02.2017, 00:42
Poziom: 32
c3urny do mravg dodano: 16.02.2017, 07:31
Fajnie ze sie ze mna zgadasz i starasz rozpisac o tym o czym ja napisalem :)
Poziom: 38
mravg do c3urny dodano: 16.02.2017, 08:51
nie do konca kolego - uwazam ze przejscie od Konsol do streamingu nie odbylo by sie na zasadzie

Cytat:

to konsole szybko przestalyby istniec

ale ze to dlugi i raczej powolny proces.

Niemniej widac ze po czesci sie zgadzamy.
:)
Poziom: 32
c3urny do mravg dodano: 16.02.2017, 09:06
Zeby streaming dzialal bezproblemowo, dostepny byl w dobrej cenie i kazdy mial dostep do dobrego internetu potrzeba duzo czasu :). To jeszcze raz fajnie ze sie ze mna zgadzasz :)
Poziom: 31
Chazy_Chaz dodano: 16.02.2017, 09:21
mam tv samsunga ale ps now nie widze :)
Poziom: 22
sleectm dodano: 16.02.2017, 09:37
czyli jak zwykle. narobic szumu, opowiadac i potencjale, a potem jak w pisie, okazuje ze to przeciez nie do zrobienia bo kasy nie ma i po prostu se klamalismy - tu nie ma mocy...
Badyl [178.42.5.***] dodano: 15.02.2017, 22:34
Ha i bardzo dobrze !
Coś co zmierza w złym kierunku nie wolno wspierać.
Mam nadzieję że Sony się opamięta i zostaniemy przy standardzie płyta lub digital. 3x Nie dla streamu.
Mogę się założyć że właśnie przez to brakuje kompatybilności wstecznej.
Poziom: 18
Hasszz do Badyl dodano: 16.02.2017, 16:00
Zaloz sie ze mna a duzo stracisz ;)
Poziom: 39
Saqurado dodano: 15.02.2017, 22:47
"Czyżby trzeba było ciąć koszty, bo usługa nie jest tak popularna jak zakładano?"

Tak, bo każdy wie że streamowanie na vitę to większy koszt niż streamowanie na pc;] Je*ać logikę.
Może faktycznie chcą poprawić jakość obrazu, laga, a wifi, czy ograniczone bebechy odciętych sprzętów temu nie służą. Nie można ciąć kosztów "ograniczając się" do pc, którego ma każdy.
Vity szkoda.
moon [94.240.37.***] do Saqurado dodano: 17.02.2017, 11:15
co do logiki... a nie zapomniałeś czasem co generuje koszty??? Bo na pewno nie są to użytkownicy. Zauważ, użytkowników PC jest multum (generują zatem duże zyski), PS4 ma płatny online (generują duże zyski nie dość abo ps now to jeszcze ps+) a pozostałe??? Jakaś tam ilość różnych urządzeń a PS3 ma - o zgrozo - darmowy dostęp do online. A koszty - proszę bardzo, obsługa każdego ze skasowanych produktów to iluś tam ekspertów i fachowców pracujących nad wdrażaniem usługi na te urządzenia. Zaczynasz już dostrzegać gdzie tu można odnaleźć cięcie kosztów??? Innymi słowy, zanim zaczniesz komuś zarzucać brak logiki, to lepiej dobrze przeanalizuj sytuację.
Poziom: 38
mravg dodano: 15.02.2017, 22:51
no przeczytalem i smiechlem srogo - tlumaczenie sony jest belkotem PR.
Jesli kastruja - TV (Sony i Samsung) oraz wlasne odwarzacze blue ray to znaczy ze niedzielni gracze nie siegali masowo po pady zeby grac na tych urzadzeniach. Innymi slowy koszt wiekszy nizli zysk czy perspektywy zysku w dluzszym okresie (brak dynamiki wzrostu aktywnych uzytkownikow).
Sony pamietamy ogloszenie PS4 i ludzi od streamingu - Play Anywhere - a nawet ze taka usluga moze skutkowac w wyproboj przed zakupem bez pobierania zawartosci na konsole.
To takze cios dla PS Vity, bo mimo iz to byl streaming to zmiejsza ilosc gier dostepnych na tej platformie.
Jakos mnie to nie dziwi kupno GaiKai (380mln$), kupno patentow po OnLive (nieznana kwota - choc zakladam ze tez niezbyt mala), koszty rozwoju uslugi, wprowadzenia jej w kolejnych krajach, supportu, utrzymania infrastruktury to cos gdzie Sony dalej wydaje pieniadze.
Jak widac przyszedl czas na pierwsze ciecie kosztow, to nie wrozy dobrze dla uslugi z ktorej i tak korzysta ile to 3 kraje w europie i polnoca ameryka.
Ceny gdzie gracze w krajach EU twierdza ze te sa zbyt wysokie za ta usluge.
Do tego pstryczek w nos od konkurencji w postaci wstecznej kompatybilnosci (tak wiem emulacji, dzialajacej jak dzialajacej).
Cos mi sie wydaje ze to moze byc poczatek bardzo powolnego konca tej uslugi.....
Poziom: 57
Germanos do mravg dodano: 16.02.2017, 08:00
mravg piszesz tak jakby PS Now zostawało uśmiercane całkowicie, a przecież tak nie jest. Według mnie jest zbyt wcześnie na takie wnioski oraz SONY może jeszcze sporo wydusić z zakupionych i rozwijanych, za ciężkie pieniądze rozwiązań. Przecież mając sprawdzone w boju PS Now, SONY jest w najlepszej pozycji do wyskoczenia z emulowaną poprzez stream wsteczną kompatybilnością, co byłoby odpowiedzią na stan tego feature'a na Nintendo Switch. Oczywiście jeśli ktoś myśli, że będzie mógł sobie ogrywać wersje pudełkowe, to radzę skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Będzie to wyglądało idealnie jak obecna biblioteka PS Now, czy wsteczna kompatybilność od Nintendo.
A teraz dorzućmy do tego PS+. SONY mogłoby idealnie jak Big N wrzucać do IGC tytuły z PS1, PS2, PS3, do ogrania przez miesiąc. (tutaj też odpowiem na komentarz kristoffer1979) Moim skromnym zdaniem osoby, które nie opłacają plusa i koncentrują się na grach typu single player to gracze starej daty pamiętający "dawne dobre czasy" lub niszowcy, trudno mi uwierzyć, że dzisiejsi nastolatkowie z własnej woli gardzą online, patrząc na świat w jakim żyjemy - według mnie wsteczna kompatybilność w formie PS Now akurat by przekonała "online sceptyków".
...ale to tylko tak sobie do kawy klapie na telefonie ^^ Edytowano 1 raz. Ostatnio: 16.02.2017, 08:01
Poziom: 38
mravg do Germanos dodano: 16.02.2017, 09:01
Kolego pisze tak jakby PS Now mialo tracic na znaczeniu. Co moze oznaczac poczatek konca.
Oto moje argumenty:
- mocno ograniczony zasieg terytorialny (masa wykluczonych graczy, usluga nie jest globalna - w przeciwienstwie do PS+), wiec ich laczenie nie ma sensu dla ludzi w PL, Skandynawi czy masie innych krajow ktore do PS Now nie maja oficjalnego dostepu
- ruchy konkurencji jesli chodzi o wsteczna kompatybilnosc. Te ruchy pokazaly ze tego oczekuje czesc graczy, ba nowych ktorzy maja kupic swoja pierwsza konsole latwiej przyciagnac wieksza biblioteka gier - kupuje pudelko z XboxOne bedzie dzialac na Xbox2. Jesli ta droga pojdzie MS a Sony w PS5 nie da wstecznej to sie na nich odbije moim zdaniem negatywnie.
- usluga powinna byc kierowana do mozliwie jak najwiekszej grupy docelowej - kierowanie jej do konsolowcow w formie ktora opisales a wiec plac jeszcze raz to nasza wsteczna bedzie wywolywalo umiech politowania. Osoby ktore graja na konsolach pewnie sa to usluga mniej zainteresowane (bo posiadaly, posiadaja poprzednia generacje), wiec glowna grupa docelowa zostaja gracze PC ktorzy moga teraz ograc EXy od Sony. Po inne gry nie ma sensu siegac bo taniej mozna je kupic na wyprzedazach.

Majac powyzsze na uwadze nie widze zeby ta usluga sie rozwijala. Tak sony ma masa patentow i technologii ale streaming to piesn przyszlosci bo proby sa od juz 6 czy 7 lat a dalej ta forma grania nie wyszla poza nisze. Mysle ze wiele wody w wisle uplynie zanim streaming zyska na popularnosci.

milego dnia
Poziom: 39
Saqurado do mravg dodano: 16.02.2017, 13:03
"utrzymania infrastruktury to cos gdzie Sony dalej wydaje pieniadze. "

Skąd się biorą tak mylący ludzie? psnow to żaden niezależny twór kolego, który trzeba dodatkowo utrzymywać. To jedna z usług psn działająca w obrębie jednej sieci. Jeśli udostępniasz komuś grę przez shareplay, korzystasz dokładnie z tej samej technologii co psnow. Jedyna różnica polega na tym, do kogo należy konsola. Opłacasz ps+? To utrzymujesz infrastrukturę psnow. Cała reszta to sprawy groszowe. To nie gaikai z dedykowaną infrastrukturą, który miał wypromować technologię kosztem rentowności. Ale jasne, w sony na pewno pracują ludzie głupsi od przeciętnego gracza i wpadli na pomysł utrzymywania odrębnego gaikai dla 5 ludzi na krzyż. Tak jak gracze sobie to wyobrażają.
Poziom: 38
mravg do Saqurado dodano: 16.02.2017, 13:30
Jesli nie chodzi o infrastukture to prosze podaj wyjasnienie dlaczego tylko pare krajow w EU ma dostep do uslugi skoro to jeden i ten sam PSN?
OK rozumiem jakis dziwny maly kraj po srodku niczego z kompletnie slabenka siecia ktora nie spelnia wymogow.
Ale np Skandynawia ma bardzo dobra infrastrukture sieciowa a jednak usluga tam nie zostala uruchomiona?
Jak uwazasz dlaczego?
Zupelnie nie bierzesz tez pod uwage tego ze firmy czesto ponosza sie koszty zeby pokazac ze jest obecnym w danym segmencie rynku. Wiele firm to robilo i robi.
moon [94.240.37.***] do mravg dodano: 17.02.2017, 11:17
Odpowiem jednym słowem: zaiks....
Poziom: 37
kristoffer1979 dodano: 15.02.2017, 22:53
Tak, pc ma każdy, ja też. Tylko że np filmy na youtube w 1440p już mi w ogóle nie idą, bo klatkuje. Na tv youtube idzie w 4K bez żadnego buforowania. Nigdy bym nie pomyślał że mój tv mocą przebije komputer :D
Poziom: 56
Musiol do kristoffer1979 dodano: 15.02.2017, 23:09
Kwestia dedykowanych chipów posiadających sprzętowe kodowanie kodeków, których uzywa YT. Na PC wszystko opiera sie na procesorze, a chyba dopiero te najnowsze od Intela w pełni obsługują 4K z DRM bez zająknięcia. Nawet na moim i7 4790k czasami YT się krztusi :P
Lulu [5.184.238.***] do Musiol dodano: 16.02.2017, 09:20
I5 4690k i upc 250mb, 4k na yt smiga bez problemu ale fakt na boxowym chlodzeniu wiatrak wskakuj na wyzsze obroty. Procesor nie krecony.
Poziom: 27
axeMaltesse do Musiol dodano: 16.02.2017, 10:54
Pewien, ze to procek, a nie internet :D?
Mój i7 nie ma problemów z tematem 4K jak korzystam ze stereamów, z kolei czasami na Yt tez sie przytnie tylko, ze na buforze :p
Poziom: 56
Musiol do axeMaltesse dodano: 16.02.2017, 11:26
Gdyby problemem był internet to bym nawet nie poruszał tematu procesora. Tak po prostu.
moon [94.240.37.***] do kristoffer1979 dodano: 17.02.2017, 11:20
To, że idzie na tv to jedna, a czy to na prawdę jest 4K.... to już zupełnie inna sprawa.
ps1234 [185.125.224.***] dodano: 16.02.2017, 09:16
Nie bardzo rozumiem.. Czyli samo posiadanie ps4 nie wystarczy do ps now? Trzeba mieć konkretny model tv?
Poziom: 33
krzys-k_1 do ps1234 dodano: 18.02.2017, 23:13
Kiedyś mogłeś mieć specjalny tv i DS3/DS4 i nie potrzebowałeś konsoli wogóle, ale teraz z tej opcji zapomnij. Została tylko opcja: musisz mieć PS4/PC a do tego DS4.

A ja gram we wszystkie gry PC (przynajmniej mogę xd) przy pomocy DS3 :D scptoolkit ftw
Poziom: 29
Anonym dodano: 20.02.2017, 12:31
w sumie to się z tego cieszę.