Newsy Daniel Stroński
30.01.2017 10:09
| PS4 | PS Vita |
2064: Read Only Memories. "Jeśli głosowaliście na Trumpa, nie grajcie w naszą grę... i pie*dolcie się"
2064: Read Only Memories w bazie gier
2064: Read Only Memories. "Jeśli głosowaliście na Trumpa, nie grajcie w naszą grę... i pie*dolcie się"

2064: Read Only Memories nie było tak popularne, jak deweloper zakładał, że będzie, więc sięgnięto do taniej kontrowersji.

2064: Read Only Memories to niezależna gra wzorująca się na popularnym w Japonii gatunku visual novel, przy czym korzysta z oprawy retro, która jest archaiczna aż do przesady. Sama fabuła jest dość oryginalna, skupiając się na realiach przyszłości, kiedy technika i genetyka weszły na nowy poziom, a cybernetyka zamienia chętne osoby w pełną implantów hybrydę człowieka i zwierzęcia. Postacie z sierścią, długimi uszami i ogonami nie zostały jednak pokazane w prześmiewczym świetle, a scenariusz okazał się poważniejszy niż można było się tego spodziewać.

Nasza recenzja 2064: Read Only Memories

M. in. z uwagi na nietypową stylistykę i mało popularny gatunek, gra widocznie nie sprzedała się tak dobrze, jakby chcieli tego twórcy. Łamiąc niepisaną zasadę niemieszania polityki do gier wideo, studio MidBoss postanowiło zwrócić na siebie uwagę poprzez mocne skrytykowanie prezydenta USA Donalda Trumpa i jego wyborców:

Jeśli głosowaliście na Trumpa lub wspieracie jego faszystowski reżim, prosimy, nie grajcie w naszą grę. Po prostu się pie*dolcie.

Zaprzysiężony niedawno 45. prezydent Stanów Zjednoczonych wciąż budzi gorące emocje, wstrzymując w ubiegłym tygodniu amerykańskie wizy siedmiu państw, w których dominuje religia muzułmańska, z uwagi na zagrożenie terrorystyczne. Nie wiemy, czy to właśnie z tego powodu osadzone w Kalifornii studio MidBoss zdecydowało się wyrazić swoją nienawiść do Trumpa i jego wyborców, a może celem było jedynie przypodobanie się jego przeciwnikom.

Tak czy inaczej, niezależnie od poglądów, gracze ostro skrytykowali wpis studia, zarzucając desperację i zły smak. Ten nietypowy ruch promocyjny na pewno uczynił grę głośną, szczególnie na przełomie niedzieli i poniedziałku, kiedy nic ciekawszego się w Sieci nie dzieje. Czy cała akcja ostatecznie opłaci się deweloperowi? Oby nie. Polityki nie powinno mieszać się z grami wideo.

2064: Read Only Memories MidBoss playstation 4
Źródło: Twitter (ROM2064)