Blog @Germanos Germanos
09.11.2015, 23:08
(prawie)Matchmaking w Destiny czyli LFG
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Wam się bezskutecznie szukać chętnych wśród znajomych PSN, aby wspólnie zrobić raid, strike czy inny quest, to Planet Destiny ma dla Was rozwiązanie.

Czym jest Destiny LFG? Skrót LFG oznacza Looking For Group, a całość - jak nazwa wskazuje - jest portalem przeznaczonym do szukania osób do wspólnej gry lub ogłaszania swoje gotowości dołączenia do innych. LFG jest dosyć nieźle zaprojektowanych systemem i działa. To najważniejsze. Testowałem ostatnio kilkukrotnie.

Pierwsze, co musimy zrobić to oczywiście wejść na stronę pod adresem: http://www.destinylfg.net/. Naszym oczom ukaże się wyszukiwarka z wieloma możliwościami odnalezienia graczy do wspólnej gry, ale po kolei.

GUARDIAN:

http://i917.photobucket.com/albums/ad11/GermanosPL/PSSite%20content/Blog/lfg1.png

Tutaj zasadniczo logujemy się do systemu, używając naszego ID PSN. Warto zablokować nasze ID poprzez hasło poprzez opcję Claim gamertag. Wtedy nikt inny nie będzie mógł wejść i podszywać się pod Was. Po wprowadzeniu nazwy użytkownika i zablokowaniu go hasłem, może zaznaczyć posiadanie mikrofonu oraz tzw. opcję Sherpa  - gotowość by poświęcić czas pomagając innym, np. zrobić misję fabularną. W galerii znajdziecie widok jak wygląda podgląd postaci, gdy już wszystko wprowadzicie.

POST MY GROUP:

http://i917.photobucket.com/albums/ad11/GermanosPL/PSSite%20content/Blog/lfg3.png

Ta sekcja dotyczy zgłaszanie swojej grupy lub swojej osoby do wspólnej gry. Do ustawienia mamy takie dane jak platforma, na której gramy, region (polecam ustawić na EU gdyż na innych mogą pojawić się lagi, jednak nie muszą, ograłem kilka sesji z ludźmi z US bez problemów), preferowany język oraz aktywność. W tym ostatnim możliwości wyboru mamy naprawdę sporo. Od praktycznie wszystkich zadań typu PvE, meczy PvP do np. konkretnych części raidu, czy etapów questów. Oczywiście pytanie czy akurat będzie ktoś chętny na np. zrobienie questa. który robi się raz na całą kampanię :P Zawsze można liczyć wtedy na osoby z zaznaczoną sherpa....ale bądźmy realistami, wiemy, w jakim świecie żyjemy ;] Ostatnie pole to po prostu notatki ku lepszemu określeniu, czego się szuka, możemy tam m.in. napisać info, że nie zamierzamy grać z nubami i robić za taksówkę, podać zestaw broni, jakie mamy przygotowane na konkretną aktywność itp.

http://i917.photobucket.com/albums/ad11/GermanosPL/PSSite%20content/Blog/lfg4.png

Gdy już wszystko wypełnimy przechodzimy do dolnej części tej sekcji a w niej do wyboru dwie karty:

  • List my guardian (LMG) - wybieramy tę opcję jeśli chcemy na "tablicy ogłoszeniowej" zostawić swoją postać i czekać aż ktoś się zgłosi po nas LUB poprzez klik w Auto-match group pozwalamy systemowi na automatyczne wrzucenie nas w pasująca pod w/w kryteria grupę osób
  • Looking for members (LFM) - wybieramy tą opcje, gdy chcemy dodać na "tablicę ogłoszeniową" informacje, że w składzie brakuje nam określonej liczby osób, opcjonalnie podając minimalny poziom światła grupy

FILTERS:

http://i917.photobucket.com/albums/ad11/GermanosPL/PSSite%20content/Blog/lfg5.png

Dobra, ale nie zawsze chce nam się ogłaszać chęć uczestniczenia w grze lub nie mamy akurat grupy kilku osób (nie szukamy uzupełnienia składu), a chcemy dołączyć do kogoś. Wtedy wystarczy, że przejdziemy do sekcji FILTERS. Działa to jak najzwyklejsza wyszukiwarka ogłoszeń wedle zdefiniowanych kryteriów. Większość poszczególnych pól wyboru jest podobna jak przy tworzeniu ogłoszenia z kilkoma dodatkami. Typ grupy pozwala nam filtrować ogłoszenia, jeśli szukamy pojedynczych graczy lub grupy do dołączenia. Poziom Światła wiadomo, podobnie jak zaznaczenie czy szukamy grup/osób koniecznie z mikrofonem lub włączonym sherpa. Dodatkowo mamy pole do umieszczenia dowolnego tekstu, jaki ma być wyszukany w opisach ogłoszeń.

Gdy już znajdziemy interesującą nas "ofertę", mamy możliwość od razu dołączyć do grupy poprzez link z prawej strony (Join) lub wysłać najpierw wiadomość do organizatora (koperta obok nicka z lewej). To spory argument za LFG, jako sposobem organizowania się w drużyny z "przypadkowymi" graczami, ale w większości przypadków tylko na papierze. Prawda jest taka, że jak tylko wbijemy do jakiejś grupy od razu dostajemy wiadomość lub zaproszenie do Imprezy na PSN. Warto jednak zawsze napisać, czy nadal kogoś szukają i poprosić o invite.

http://i917.photobucket.com/albums/ad11/GermanosPL/PSSite%20content/Blog/lfg6.png

Tak prezentuje się widok, gdy już dobierzemy się z kimś w grupę. Od góry mamy podgląd jeszcze raz na ogłoszenie, listę postaci w grupie LFG (nie jest to skład wewnątrz gry!), ile jeszcze jest wolnych miejsc oraz na dole okno do grupowego czatu. Warto jeszcze nadmienić, że istnieje odpowiednio przystosowana wersja mobilna portalu, która sprawdza się znakomicie na tabletach czy telefonach komórkowych.

Jak to się sprawdza w praktyce? Całkiem nieźle muszę przyznać. Nawet lepiej niż się spodziewałem, choć wiadomo: nic nie zastąpi gry z grupą znajomych. Jest to jednak jakieś wyjście. W galerii dodałem końcówkę raidu jaki zrobiłem z grupą LFG. Fireteam składał się z samych chłopaków z UK. W tym jeden z nich posiadał ewidentnie korzenie hinduskie - pracuje, na co dzień z Brytyjczykami pochodzenia hinduskiego i poznam ten akcent w momencie. Szkoda, że konsola nie zapisała mikrofonów, a usłyszelibyście jak młodzież w Wielkiej Brytanii klnie do mikrofonów. Tak czy siak, nie o tym miało być. Video prezentuje otwarcie skrzynki po zabiciu sióstr i od razu start Oryxa - udało się za pierwszym razem! To dowód, że można przez LFG dobrze trafić na ogarniętych ludzi, którzy wiedzą, co robią.

Kilka wskazówek z własnego doświadczenia na koniec: po pierwsze jak pewnie zauważyliście strona jest w języku angielskim i warto nadmienić, że znaczna większość zgłoszeń jest w tym języku. Zatem jeśli myślicie o używaniu LFG, a nie znacie języka angielskiego to może być trudno z znalezieniem ekipy. Kolejną sprawą jest fakt niepodważalny, że na świecie "zdecydowanie niemało" jest debili. Zostawią ogłoszenie i nie usuną go gdy już dawno grają. Innym razem wbijamy do grupy, która miała iść na raid, a okazuje się, że jakiś noob chce byś mu robił za "taksówkę" w kampanii ;/ Jednak mimo wszystko warto próbować i używać. Opinii zasięgnąłem również u członków klanu, którzy próbowali i również są zgodni: miło możliwego wtopienia, LFG to wciąż niezły sposób na znalezienie osób do wspólnego grania.

http://i917.photobucket.com/albums/ad11/GermanosPL/PSSite%20content/Blog/Destiny_20151107120939.png

Pozostaje pytanie, kiedy Bungie zdecyduje się na zaimplementowanie podobnego systemu społecznościowego wewnątrz Destiny (PS4) (choć mogą stwierdzić, że skoro działa LFG to, po co marnować fundusze projektowe na coś co społeczność sama wymyśliła). Od bardzo dawna brakowało mi tablicy ogłoszeń na Tower. Przecież to jest hub społecznościowy tak? Dlaczego nie zaimplementować możliwości zostawiania "ogłoszeń" na tablicy do wglądu wszystkim graczom. Nawet miejsce na to jest już gotowe i pasujące idealnie. 2020 jeszcze daleko. Jest czas ^^.

Oceń notkę:
+ +3 -